تبلیغات
آزادلــو
X
امروز:
آمار سایت
آرشیو موضوعات

صفحات دیگر

نظرسنجی
 • فعالیت پایگاه خبری آزادلو در این یک سال را چگونه ارزیابی می کنید؟

 • پیوندهای خبری مربوط به مغان
  پیوندهای مفید
  نویسندگان

  سایت آزادلو نخستین پایگاه خبری تحلیلی شهرستان مغان (گرمی) میباشد.

  این سایت در سامانه پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت شده است.

  نشریه الکترونیکی آزادلو برای انعکاس اخبار شمالغرب کشور و منطقه مغان شکل یافته است.

  این سایت پیرو قوانین جمهوری اسلامی بوده و وابسته به هیچ حزب سیاسی نمیباشد.

  Email : azadlo.mughan@yahoo.com

  http://zistboom.com/wp-content/uploads/2013/02/614_thumb.jpg?59c228

  حامیان محیط زیست آذربایجان/ صدرا محقق: دریاچه «ارومیه» تا همین پنج‌سال پیش روزگار پر آبی داشت، همسایگانش از روستاییان تا باغداران، سرمایه‌گذاران و قایقرانان همه در سایه‌سار پربرکتش روزگار می‌گذراندند، بی‌هراس و فکر هیچ مصیبتی. دیو خشکسالی اما سر رسید و رویای همه را با گرد سفیدنمک پوشاند، دریا دامن‌کشان از ساحل و ساحل‌نشینان دورتر و دورتر شد. حالا حال و روز همه آن همسایگان ساحلی عوض شده، همسایگانی که تا پنج سال پیش کناردست دریایی پر آب بودند اما حالا دیوار به دیوار کویری نمکین شده‌اند. هیچ‌کس فکرش را هم نمی‌کرد دریایی با آن عظمت و بخشش روزی رخت سفر بربندد. بی‌تردید با همین پیش‌بینی بود که سال ۷۷ «کیامرز کیهان‌فر» سرمایه‌گذار اهل ارومیه در ساحل غربی دریاچه یک میلیون متر مربع زمین خرید تا سنگ بنای مجتمع گردشگری بزرگی را بنا نهد و از راه خدمات‌رسانی به دوستداران دریاچه ارومیه کسب سودکند.

  ساخت مجتمع اردیبهشت ۱۳۷۷ کلنگ‌زنی و فاز اولش سال ۸۴ افتتاح شد. استقبال از ساحل دریاچه و خدمات مجتمع گردشگری که نام «باری» (نام روستایی درهمان منطقه) برایش انتخاب شد مثال زدنی بود، رستوران، پیست اسب‌دوانی و دوچرخه‌سواری، سوییت‌های اجاره‌ای، رستوران دریایی، قایق‌های تندرو، قایق تشریفاتی وچندین و چند امکان دیگری که برای مسافران دریا در نظر گرفته شده بود. روزهای اول همه‌چیز خوب و عالی بود گاهی وقت‌ها حتی دریا آنقدر پیش می‌آمد که وارد رستوران این مجتمع می‌شد، مسافران مجتمع کافی بود از سوییت‌های خود تنها چندقدمی بردارند تا به دریا و لجن‌های معجزه آسای آن برسند و تن به آب بزنند.

  دوران خوش اما دیری نپایید، دریا از سال ۸۷ آرام آرام عقب‌نشینی کرد و این مجتمع‌گردشگری بزرگ که در روزهای پرکاری بیش از ۳۵۰ نفر پرسنل دارد را با ساحلی از نمک تنها گذاشت. «اردشیر یعقوبی‌خانچی»قائم مقام مدیرعامل مجتمع‌گردشگری «باری» در رابطه با حال این روزهای مجتمع و دریاچه به «شرق» می‌گوید: ما قبل از شروع پروژه دو سال را صرف تحقیق کردیم، آن سال‌ها یعنی ۷۴، ۷۵ دریا در حال پیش‌روی به سمت ساحل بود، ما البته پیش‌بینی پسروی آب را هم می‌کردیم اما نه در این حد. با این حال با محاسبه‌های کارشناسی این محل انتخاب شد سعی کردیم جایی زمین بخریم که تاثیری روی پروژه نداشته باشد. با این حال عقب‌نشینی ساحل و دور شدن آن از مجتمع ما که صدمیلیارد تومان صرف ساختش شده بر بازار کار ما تاثیر گذاشته است. 

  او در ادامه می‌گوید: تا تابستان سال قبل دریا سه‌کیلومتر از ما فاصله گرفته بود، اماخوشبختانه امسال به دلیل بارش‌های خوب این فاصله کمتر شده و به هزار متر رسیده‌است. از او درباره قایق‌هایی که در کنار مجتمع به گل نشسته‌اند می‌پرسم، این‌گونه پاسخ می‌دهد: سال‌های اول مسافران ما امکان شنا در دریاچه را داشتند حالا اما آب آنقدر دورشده که پیاده نمی‌شود رفت، با ماشین هم امکان فرو رفتن در گل و لای وجود دارد. این قایق‌ها هم یکی رستوران دریایی است، یکی اتوبوس دریایی برای گردش روی آب و چندتایی هم قایق‌های تندرو که همه چندسالی است بلا استفاده مانده‌اند.

   

  یعقوبی خانچی درباره اینکه آیا نمی‌شود این قایق‌ها را تا دریاچه کشاند و از آنها استفاده کرد هم می‌گوید: غلظت نمک موجود در آب آنقدر بالاست که این قایق‌ها نمی‌توانند در آب حرکت کنند، برای این کار به قایق‌های «مارک جانسون» آمریکایی نیازاست که آنها هم به دلیل تحریم به ایران داده نمی‌شوند.

  او همچنین در رابطه با تاثیر خشک شدن دریاچه ارومیه بر کاهش تعداد مراجعه‌کنندگان به مجتمع تاکید می‌کند: عقب‌نشینی آب دریاچه قطعا کاهش زیادی بر تعداد مسافران ما داشته البته علاوه بر این موج تورم و گرانی موجود در کشور هم بخش دیگری از مراجعه‌کنندگان ما را حذف کرده است. با این حال ما به امید زنده‌ایم، امیدوارم روزی هم آب دریا به جای سابقش برگردد و هم مشکل گرانی حل شود، تا بار دیگر ساحل دریاچه ارومیه مملو از گردشگر شود. مجتمع گردشگری باری البته روز گذشته صبحانه را میزبان بیش از هشتصد راهنمای گردشگری از سراسر کشور بود که برای پاسداشت دوم اسفند روز جهانی راهنمایان گردشگری در ارومیه گرد هم آمده‌اند. حضور این تعداد افراد در این مجتمع بار دیگر بارقه‌های امید بازگشت روزهای خوش را در دل کارکنان آن و چه بسا ساحل دلتنگ دریاچه ارومیه زنده کرد.  کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به سایت آزادلو میباشد. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.

  مدیر سایت : علی قاسمیان -09378925816Site Template Design:mohsenmobashergermi@gmail.com