تبلیغات
آزادلــو
X
امروز:
آمار سایت
آرشیو موضوعات

صفحات دیگر

نظرسنجی
 • فعالیت پایگاه خبری آزادلو در این یک سال را چگونه ارزیابی می کنید؟

 • پیوندهای خبری مربوط به مغان
  پیوندهای مفید
  نویسندگان

  سایت آزادلو نخستین پایگاه خبری تحلیلی شهرستان مغان (گرمی) میباشد.

  این سایت در سامانه پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت شده است.

  نشریه الکترونیکی آزادلو برای انعکاس اخبار شمالغرب کشور و منطقه مغان شکل یافته است.

  این سایت پیرو قوانین جمهوری اسلامی بوده و وابسته به هیچ حزب سیاسی نمیباشد.

  Email : azadlo.mughan@yahoo.com

  گرمی – علی قاسمیان کردلر – خبرنگار همشهری : شهرستان گرمی با وجود اشیای تاریخی بسیار که اکنون در موزه های شهرهایی همچون تبریز ، اردبیل ، مشگین شهر و سایر شهرها نگه داری می شوند ، از لحاظ قدمت تاریخی حرفهای زیادی برای گفتن دارد.

  پیدا شدن اشیای تاریخی و سنگ نوشته های دوران مختلف از مرکز شهر و روستاهای اطراف نشان از این دارد که این منطقه در دوران قدیم محل سکونت اقوام مختلفی بوده است. هم اکنون نیز بسیاری از مناطق اطراف این شهر تحت نظارت مسؤلین نظامی می باشد تا از غارت اموال ملی توسط سودجویان جلوگیری گردد ولی با این همه کنترل و نظارت باز هم در این بخش با مشکلات جدی مواجه هستیم و کم و بیش اخبار قاچاق اشیای تاریخی در محافل شهر گرمی جولان می دهد.

  معمولا شهرهایی که از لحاظ قدمت تاریخی کهن می باشند و اشیای تاریخی فراوانی از آن شهر موجود می باشد ، امتیاز داشتن موزه را دارند و اشیای تاریخی خود و سایر شهرها را نگه داری کرده و به بازدید عموم قرار می دهند. اما متاسفانه شهرستان گرمی آنطور که باید از جانب مقامات و مسؤلین حمایت نمی شود. خوشبختانه در این چند سال اخیر وعده هایی از جانب مسؤلین استانی و شهرستانی مبنی بر احداث ساختمان موزه در گرمی به گوش اهالی خورده است. بالاخره با پیگیری و مساعدت اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان اردبیل ، بالاخره قرار شد ساختمان سابق شهرداری که در محوطه ساختمان جدید شهرداری می باشد را تبدیل به موزه شهرستان گرمی بکنند. مشکلات مختلف این ساختمان مخصوصا ظاهر نامناسب آن بدلیل نوساز نبودن ،  باید برطرف  می شد که وظیفه آماده کردن این ساختمان بر عهده اداره کل میراث فرهنگی استان اردبیل افتاد. در آغاز فعالیت برای آماده سازی این ساختمان ، بهتر پیش می رفت تا اینکه بنا بر اتفاقات نامعلوم چند ماهی می باشد که ادامه نو سازی این ساختمان راکد مانده است.

  مهندس شکوهی شهردار گرمی در گفتگو با خبرنگار همشهری در همین رابطه گفت : این ساختمان قبل از ورود من به شهرداری برای احداث موزه تعیین گردیده بود. ولی متاسفانه بدلیل اینکه اعتبارات کافی برای نوسازی این ساختمان تخصیص نیافته است همچنان راکد مانده است. انتظار اینجانب و مسؤلین و مردم شهرستان گرمی از اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان این است که اعتبار کافی جهت نوسازی این ساختمان تعیین گردد. قرارداد بر این مبنا بوده که اداره کل میراث فرهنگی با بودجه خود اداره نسبت به نوسازی این ساختمان اقدام کند که فعلا اقدامات خاصی انجام نداده اند.

  یحیی نقی زاده مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان اردبیل این روزها در خبرگزاری ها از جذب سرمایه گذار برای رونق گردشگری و همچنین تلاش مسؤلین برای افزایش رونق گردشگری این استان سخن میگوید.  این در حالی است که در عمل هیچ اتفاق خاصی رخ نمی دهد. نوسازی این ساختمان هزینه گزافی را در پی ندراد به همین دلیل این اداره یا ادارات مربوطه به جای برگزاری همایشات مختلف که بودجه های میلیونی در پی دارد میتواند هزینه اندکی را برای نوسازی این ساختمان بکار گیرند. بدون شک احداث موزه در شهرستان گرمی و بازگرداندن اشیای تاریخی این شهر که در موزه های سایر شهرها میباشد ، پیشرفت شگرفی در رونق گردشگری و بخش فرهنگی شهرستان خواهد داشت. بخصوص که قرار گرفتن این ساختمان در نزدیکی مرکز شهر میزان بازدید کننده از این موزه را افزایش خواهد داد و در نتیجه فرهنگ و تاریخ این شهر به نمایش همگان قرار داده میشود.

  اشیای تاریخی گرمی در موزه تبریز
  کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به سایت آزادلو میباشد. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.

  مدیر سایت : علی قاسمیان -09378925816Site Template Design:mohsenmobashergermi@gmail.com